Товариство «Просвіта» в Хриплині в австрійський період

2 вересня 1868 року Міністерство освіти Польщі дозволило заснувати Товариство «Просвіта». Основним його завданням було поширення освіти, піднесення культури і добробуту українського народу шляхом ліквідації неписьменності, видання і поширення популярних читанок, календарів, творів класиків української літератури, журналу «Життя і знання», заснування філіалів і читалень, бібліотек, хореографічних  та музичних гуртків, кас взаємодопомоги. Товариство «Просвіта» народилося в Галичині на противагу антиукраїнським течіям у культурному житті.

Читати далі

Просвіта в період другої польської окупації

Галичина влітку 1919 р. опинилась під польською окупацією. Незважаючи на жорстокі кари та переслідування, український народ чинив упертий опір польським окупантам.  Розуміючи вагу освіти на національного виховання, місцеві активісти – патріоти розпочали відбудову українських інституцій  села. Серед них був першим о.Йосиф Раковський, який став у той час головою місцевої «Просвіти».

Читати далі

Діяльність товариств “Сокіл”, “Січ” та “Рідна школа”

Крім «Просвіти» в Хриплині також діяли й інші українські організації та товариства, такі як: «Сокіл», «Січ» та «Рідна школа». Їхня діяльність відігравала величезну роль, згуртовуючи людей, виховуючи в них навички громадської праці, підносячи культурно-освітній рівень.

Читати далі

Окупація краю фашистською Німеччиною

22 червня 1941 року в неділю загули чорні літаки з хрестами… І зі страшним ревучим свистом опустилися низько над аеродромом, і посипались німецькі страшні бомби! Всі тікали від страшної смерті хто куди… Так почалася війна.

Читати далі

Хриплинці, які загинули у Другій світовій війні в рядах радянської армії

Гашинський Петро Дмитрович

Карпець Олексій Степанович, 1912 р.н., с.Хриплин, українець. Мобілізований у 1941 р. Рядовий. Загинув у бою в 1941 р.

Читати далі

Вони боролися за Україну!

Базько Петро, народився 1924 р. в Хриплині, стрілець УПА, сотня «Хмари»,  спійманий після бою в с.Бугрівка Солотвинського р-ну 28 липня 1944 р. Переведений до Станіславської тюрми, засуджений на кару смерті, яку змінили на 10 років тюрми, 5 років позбавлення прав. Помер 25.02.1945 р. у Харківському таборі ОЛП № 30.

Читати далі

В незалежній Україні

26 листопада 1989 року був проведений перший мітинг під синьо-жовтими прапорами. Саме в цей день було створено осередок НРУ (Народного Руху України), головою якого було обрано Савчина Василя Михайловича.

Читати далі

Релігійне життя Хриплина

Церква св. Великомучениці «Параскеви П’ятниці» в с.Хриплин, що на території міста Івано-Франківська, була збудована із дерева в 1860 р. і на той час налічувала понад 700 прихожан.

Читати далі

Історія школи

Документи за 1832 рік вперше повідомляють про наявність парафіяльної (при церкві) школи. З 1862 р. це вже тривіальна народна школа, яку в 1864 р. відвідувало 18 дітей. Вчителював в ній Атаманюк Петро, який похований на сільському цвинтарі. З 1890 р. школа у Хриплині вже однокласна, етапна (тобто державна) з українською мовою навчання. В 1925 р. українську школу було перетворено в двокласну польсько-українську школу.

Читати далі

Славетний командир УПА – Дмитро «Скуба» Гах

10 жовтня 1919 року, у перший рік польської окупації західноукраїнських земель, у Хриплині, в свідомій Українській родині Гахів народився хлопчик, якого назвали Дмитром. Його батько Микола, який працював на залізниці, і мати Софія виховували дітей з вірою у Господа, вчили бути чесними і справедливими. У Дмитра були брати Василь (1910 р.н., який під час Другої світової війни загинув у Польщі) і Петро (1922 р.н.) та сестри Параска (1912 р.н.), Євдокія (1925 р.н.), Настя (1928 р.н.) і наймолодша Ганна (1931 р.н.).

Читати далі