Діяльність товариств “Сокіл”, “Січ” та “Рідна школа”

Крім «Просвіти» в Хриплині також діяли й інші українські організації та товариства, такі як: «Сокіл», «Січ» та «Рідна школа». Їхня діяльність відігравала величезну роль, згуртовуючи людей, виховуючи в них навички громадської праці, підносячи культурно-освітній рівень.

11 лютого 1984 року було проголошено створення загально молодіжного українського Пожежно-руханкового товариства «Сокіл», який очолив молодий архітектор Василь Нагірний (1848-1921). Основна мета діяльності товариства – залучення молоді до загально фізичних вправ, різних ігрових видів спорту, гімнастики, дотримування здорового способу життя та знань із пожежної справи. У селах сокільські осередки мали «пожежний» характер а в місті – «гімнастичний». Вікових, соціальних, національних та релігійних обмежень у «Соколі» не встановлювали.

«Січ» у Хриплині була заснована 1910 р. і діяла до 1914 р. по війні знову відкрилась і працювала до 1929 р.,  потім на 2 роки знову припинила свою діяльність, відродившись аж в 1931 р.

1934-1936 рр. головою товариства «Січ» у Хриплині був Федір Яковишин.

10 травня 1931 р. мешканці Хриплина на загальних зборах громади села постановили заснувати в себе гурток «Рідної школи» Українського педагогічного товариства, при цьому подаючи статут цього товариства в 5 примірниках і просячи Високе Воєводство у м.Львові затвердити його.

15 травня 1931 р. управа «Рідної школи» у Львові, розглянувши прохання хриплинців, дає дозвіл на його утворення 22 травня членами-засновниками офіційно відкривається товариство «Рідна Школа» у селі Хриплин.

Основною місією товариства було затвердження української школи за умов панування польської влади, виховання молодого покоління в любові до України та надання високоякісних знань учням. Робота гуртка розгорталася головним чином у таких напрямках, як матеріальне забезпечення школи в Хриплині, збирання пожертв на «Рідну Школу», організація і ведення виховної роботи серед населення.

На кінець 30-х  років в Хриплині діяли гурток «Рідної Школи», товариства «Січ», «Сокіл», «Відродження», «Союз Українок», «Сільський господар» і «Просвіта».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.