Історія школи

Документи за 1832 рік вперше повідомляють про наявність парафіяльної (при церкві) школи. З 1862 р. це вже тривіальна народна школа, яку в 1864 р. відвідувало 18 дітей. Вчителював в ній Атаманюк Петро, який похований на сільському цвинтарі. З 1890 р. школа у Хриплині вже однокласна, етапна (тобто державна) з українською мовою навчання. В 1925 р. українську школу було перетворено в двокласну польсько-українську школу.

Говорячи про Хриплинську школу, неможливо не згадати людей, які творили її історію, були безпосередньо причетні до її створення.

Коцупер Микита Петрович був директором з 1925 по 1950 р. Саме він замовив проект будівництва діючого приміщення школи, оскільки стара школа знаходилась в кількох хатах з солом’яними дахами і примітивними кімнатами.

За два роки було побудовано школу. Роботи виконувалися в основному силами жителів села. У 1937 р. почала діяти семирічна школа в с.Хриплин.

Незабутню сторінку в історії школи залишив Феданко Олександр Антонович, Який працював у ній з 1950 по 1958 р. Олександр Антонович був не просто директором,  відмінником народної освіти, він був гордістю села, бо власним прикладом ніс освіту, культуру в село. Олександр Антонович налагодив роботу в клубі, заснував сільський хор, розширив спортмайданчик, відкрив вечірню школу для сільської молоді, активізував зв’язки батьків зі школою.

Знаходячись на заслуженому відпочинку Олександр Антонович Феданко зробив великий внесок в розвиток краєзнавства на Прикарпатті. У червні 1999 р. було відзначено 100 – річчя від дня народження Олександра Антоновича, випущено брошуру «Краєзнавець Олександр Феданко». Матеріали про освітянина – краєзнавця зберігаються в народному музеї освіти Прикарпаття.

За роки перебування на посаді директора Хриплинської школи Штундера Петра Михайловича (1959-1963) в школі було встановлено пічне опалення.

Вписав свою сторінку в історію Хриплинської школи  Яців Іван Андрійович, який велику увагу надавав туристсько-краєзнавчій роботі з педколективом. За час його роботи на посаді директора школи учні і вчителі відвідали усі історико-літературні музеї і визначні місця Прикарпаття та Карпат.

Надія Матвіївна Дерев’янко очолювала педколектив школи 25 років. Вона дбала про професійний ріст учителів школи, створювала умови для повноцінного навчання та виховання хриплинців. Саме Надія Матвіївна замовила проектну документацію для будови школи, душею і серцем вболіваючи за створення належних умов для навчання та виховання учнів.

Соколюк Володимир Степанович, був директором Хриплинської школи з 1991 по 1996 р. За час його роботи було розпочато будівництво нового корпусу школи.

В 1996 р. школу очолив досвідчений педагог Кокорудз Іван Михайлович. За час його роботи на посаді директора було закладено фундамент з перекриттям нової будівлі шкільного приміщення.

З 2004 р. школу очолила жителька с.Хриплин Куницька (Левицька) Галина Володимирівна. Починаючи з 2004 р. вона продовжувала справу, розпочату попередниками. З допомогою мера міста В.Анушкевичуса, за підтримки начальника освіти і науки  М.Вереса, в 2007 р. було розпочато будівництво нового корпусу школи, на яке чекали понад 15 років; розпочалися господарські зміни.

Педагогічні працівники Хриплинської школи завжди відзначалися своєю працьовитістю, дружбою, патріотизмом, любов’ю до школи та дітей. Деякі з них мали один запис місця роботи від призначення до виходу на пенсію:

 • Луців Марія Юхимівна (Смоленська ) – учитель української мови та літератури, відмінник народної освіти, ветеран праці, учасник Великої вітчизняної війни трудового фронту, яка 47 років віддала себе навчанню та вихованню хриплинців, мала 7 урядових нагород;
 • Ісак Євгенія Семенівна (Штефан) – ветеран праці, учасник Великої вітчизняної війни трудового фронту, 34 роки працювала в школі вчителем початкових класів;
 • Хомицька Стефанія Миколаївнавчитель початкових класів, ветеран праці. Вимоглива, понад 40 років віддала себе навчанню та вихованню хриплинців;
 • Облаватна Налія Марківна – вчитель математики. Її учні часто згадують, що Надія Марківна була вимогливою, вміла доступно пояснити і донести математичні знання до учнів, а також дуже любила футбол і часто вела з хлопцями розмови на цю тему;
 • Гладка ( Потапенко) Ольга Кирилівна вчителька російської мови і літератури, пропрацювала 34 роки в нашій школі;
 • Вітовська Марія Михайлівна учитель математики і фізики, відмінник народної освіти, ветеран праці;
 • Дерев’янко Надія Матвіївна директор школи, відмінник народної освіти, ветеран праці. Більше 30 років сумлінно працювала в Хриплинській школі, віддаючи свою душу і серце дітям.

Деякі вчителі працюють у нашій школі понад 30 років:

 • Людкевич Тетяна Іванівна – заступник директора школи з навчально-виховної роботи, вчитель англійської мови;
 • Головата Оксана Дмитрівна – вчитель української мови та літератури;
 • Маланюк Надія Петрівна – вчитель початкових класів;
 • Колцун Любов Романівна – вчитель історії та географії.

Всі вони виростили не одне покоління гідних громадян України, якими може пишатися Хриплинська школа. Це такі випускники:

 • Прокопів Михайло Федорович – лікар-хірург вищої категорії. Здобувши професію за покликанням, працював головним лікарем онкології, хірургом першої міської клінічної лікарні обласного центру;
 • Кругляк Василь Петрович – до 2000 р. працював начальником обласної податкової міліції. Має чин генерала;
 • Гретчук Ярослав Петрович – кінооператор студії «Галичина»;
 • Таборська Оксана Миколаївна – екс-голова Хриплинської сільської ради;
 • Палюга Марія Федорівна – екс-голова Хриплинської сільської ради;
 • Заячківська Наталія Василівна – інженер-технолог, учасниця художньої самодіяльності села, активістка батьківської громадськості.

Вісім випускників Хриплинської школи гідно прийняли естафету  педагогів – ветеранів і поповнили лави вчительського колективу своєї школи:

 • Маланюк (Гультаїшин) Надія Петрівна – вчитель початкових класів;
 • Славська (Маглелі) Олена Афанасіївна – вчитель математики, фізики ;
 • Сапарова (Карабин) Наталія Петрівна – вчитель початкових класів;
 • Субтельна (Савчин) Богдана Василівна – вчитель початкових класів;
 • Качур (Савчин) Галина Іванівна – вчитель початкових класів;
 • Куницька (Левицька) Галина Володимирівна – вчитель української мови та літератури;
 • Харевич Віталій Володимирович – вчитель образотворчого мистецтва;
 • Пастушенко (Славська) Наталія Антонівна – вчитель математики та інформатики.

У 2000-2004 рр. у школі був створений вокальний ансамбль  учителів (Сапарова Н.П., Славська О.А., Качур Г.І., Духович З.В., Карабин О.М., Субтельна Б.В., качур С.В. ), який часто виступав з концертами перед громадськістю села, двічі був нагороджений грамотою управління освіти і науки виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради за зайняте І місце (2002 р.) та ІІ місце (2003 р.)  у конкурсі «Таланти землі галицької».

За роки незалежності відродилася духовність нашого народу, відроджується українська національна школа, в якій учням прищеплюється любов до рідної землі, мови, культури. Школа, що виховує потребу пізнавати, зберігати і примножувати духовні набуття українського народу, щоб передати у спадок наступним поколінням.

Сьогодні у школі працюють педагоги, які активно включилися в процес навчання та виховання юних хриплинців. Навчання та виховання учнів здійснюється у тісній співпраці з батьківською громадськістю, і це дає хороші результати. Учні Хриплинської школи – це національно свідомі діти України, які виховуються у любові до своїх батьків, повазі до старших, відданості рідній землі.

Вчителі Хриплинської школи – досвідченні педагоги, тонкі психологи, знавці дитячих душ. Серйозну увагу приділяють родинному вихованню, прищеплюють любов  до батьків, України, повагу до інших держав та народів світу.

Плідно співпрацює школа з громадськістю села Хриплин. Доброю традицією стало проведення Шевченківських свят, концертів до Дня матері у Народному домі с.Хриплин, зустрічей з  вояками УПА.

Велику увагу педагогічний колектив Хриплинської школи приділяє туристсько-краєзнавчій роботі. Організовуючи екскурсії стежками рідного краю, учнів знайомлять з історією та культурою українського народу, вчать цінувати історичну спадщину, оберігати природу рідного краю, вести здоровий спосіб життя.

Робота педагогічного колективу спрямована на розвиток індивідуальних здібностей та задатків кожної дитини. Цьому сприяють гуртки вокального співу, образотворчого мистецтва, бісероплетіння, спортивні секції.  Незважаючи на малочисельність і нешироке розмаїття гуртків  та секцій, вчителям вдається  виділяти здібних та обдарованих дітей:

 • в конкурсі читців до річниці Т.Шевченка були відзначені Ракута Світлана та Гавриляк Василь;
 • виявлено художні та літературні здібності у Прокопович Наталі;
 • проявилися нахили до малювання у Салія Романа, Паука Василя, які неодноразово брали участь в міжшкільних конкурсах з образотворчого мистецтва, навчалися у Івано-Франківському інституті культури і мистецтв;
 • вокальний ансамбль учнів Хриплинської школи «Едельвейс» є призером міських вокальних конкурсів «Ой у лузі червона калина похилилася…» , «Бо прийдуть до тебе три празники в гості», «Таланти землі Галицької» (2005-2015 рр.);
 • вихованці гуртка бісероплетіння є призерами обласних та міських виставок декоративно-ужиткового мистецтв;
 • виявлено вокальні та художні здібності у Харевич Роксолани, Мельник Яни.

На  олімпіадах з християнської етики неодноразово було відзначено учнів Хриплинської школи: Бучинського Дмитра, Прокопчук Ольгу, Славську Лілію.

Школа пишається учнями які отримали свідоцтво з відзнакою про базову загальну середню освіту: Веприк Оксана (1995), Гунчак Леся (1995),  Рибак Зоряна (1995), Славська Лілія (2007), Влашин Христина (2015), Куницький Любомир (2015), Вєтошкін Олександр (2015).

Випускники Хриплинської школи стали вчителями, медичними працівниками, психологами; щороку вступають в ПТУ, коледжі, де отримують ґрунтовні знання і стають фахівцями обраної професії, щоб змінити на краще життя своєї держави.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.