Окупація краю фашистською Німеччиною

22 червня 1941 року в неділю загули чорні літаки з хрестами… І зі страшним ревучим свистом опустилися низько над аеродромом, і посипались німецькі страшні бомби! Всі тікали від страшної смерті хто куди… Так почалася війна.

Цікавою подією в історії Хриплина цього періоду є те, що 29 червня 1941 року на станції в Хриплині стояв радянський  бронепоїзд БЕПО-77,  який до німецького вторгнення використовувався для охорони західних залізниць.

30 червня 1941 року о 6 год. Хриплинський міст було зруйновано, відновили його тільки до весни 1942 року, а 7 липня 1941 року бронепоїзд БЕПО-77 був захоплений  німецькими військами і використовувався ними аж до кінця війни.

2 липня 1941 року о 23 год. Хриплин окупували війська союзника Німеччини – угорська армія, а ще зранку цього дня було захоплено і вщент знищено місцеву залізничну станцію.

12 липня 1941 року в Станіславі відбулося святкове проголошення відновлення Української держави.

Селяни села Хриплин вирішили зібрати гроші на будівництво народного дому (читального будинку), для цього виробили дозвіл у філії «Просвіти» в Станіславі на виїзні виступи місцевого драмгуртка, режисером якого був селянин п. Криховецький. Вистави проходили з великим успіхом, а  села радо вітали в себе цей «селянський театр». В селі «большевики» знищили всю колишню читальну бібліотеку, так, що переховалось всього 20 примірників книжок.

1941-1944 рр. Хриплин було  віднесено до Станіславської округи та Черніївської волості, до якої також входили Братківці, Хом’яків, Чукалівка, Ляцьке-Шляхоцьке, Опришівці та Тисменичани.

26 липня 1944 року, коли 137-а стрілецька дивізія радянських військ  оволоділа селом і залізницею Хриплин та, форсувавши ріку Бистрицю-Надвірнянську в районі с.Черніїв, зломила опір ворога, зав’язавши бої на південній околиці Станіславова. Багато хриплинчан було мобілізовано на фронт.  Гинули люди не лише на фронтах Другої світової війни, лунали постріли і на Прикарпатті. УПА вела  нерівну боротьбу проти більшовицького режиму. Хриплин вступав у новий період своєї історії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.