Товариство «Просвіта» в Хриплині в австрійський період

2 вересня 1868 року Міністерство освіти Польщі дозволило заснувати Товариство «Просвіта». Основним його завданням було поширення освіти, піднесення культури і добробуту українського народу шляхом ліквідації неписьменності, видання і поширення популярних читанок, календарів, творів класиків української літератури, журналу «Життя і знання», заснування філіалів і читалень, бібліотек, хореографічних  та музичних гуртків, кас взаємодопомоги. Товариство «Просвіта» народилося в Галичині на противагу антиукраїнським течіям у культурному житті.

Читальню «Просвіта» у Хриплині було створено 13 квітня 1901 р. Засновниками виступили селяни Василь Гах, Іван Карабин, Андрій Гультаїшин, Юрко Матвіїв, Гнат Яковишин, Стефан Данків, Петро Павук, Роман Прокопів, Іван Матвіїв, Данило Гах. Очолив товариство Василь Гах. Поява цього громадсько-культурного об’єднання, яке діяло до жовтня 1939 р. помітно вплинула на розвій українства в Хриплині. Запрацювала «Просвіта» в Хриплині 1 червня 1902 року, а 1 січня наступного року читальня під керівництвом Василя Гаха  відкрила власну крамницю. У 1903 р. «Просвіта» в Хриплині нараховувала 31 члена, а ще через рік уже 52 прихильники.

У 1907 р. в Хриплин приїхав новий священик Лонгин Раковський, який очолив просвітницьке товариство, яке у 1909 р. нараховувало 115 членів. При читальні було створено бібліотеку, яка  передплачувала часописи «Свобода» і «Народне слово» та мала 90 книг. Також Хриплинська «Просвіта» брала участь у культурно-мистецьких заходах за межами села, зокрема 25 квітня 1909 року на шевченківському концерті в Станиславові виступав хор з Хриплина.

У період воєнного лихоліття товариство не працювало і відновило свою роботу, як  відомо з  архівних джерел, після проголошення ЗУНР.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.